Ara

Kreminizin içinde bağırsak mı var?


Kreminiz vegan değilse içinde ne olduğunu tam olarak bilemezsiniz.

Hepimizin evinde bulunan ve kimi zaman yüzlerce lira vererek aldığımız parfümlerimiz, nemlendiricilerimiz, rujlarımız, deodorantlarımız; hatta diş macunlarımızın içindekiler bölümünü okuyor muyuz?


İçerikteki bazı ürünleri ele alalım. Tüm kozmetiklerin ana maddesi olan yağ; bitkisel yağ olduğu belirtilmediği taktirde nereden elde ediliyor hiç düşündünüz mü?


Hayvan işleme fabrikalarını hiç duydunuz mu? İngilizce’de “animal rendering plants” deniliyor. Render, atık hayvan dokusunu stabil, kullanışlı materyallere dönüştüren bir işlem. Bu fabrikalar her tür ölü hayvan için bir toplama merkezi olarak görev yapıyor. Mezbahalardan hayvanların beyin, gözler, kıkırdaklar, omurilik, bağırsak gibi kullanılmayan parçaları ile birlikte yolda araba çarparak ölmüş sincap, tavşan gibi hayvanların ve çiftliklerde hastalıktan ölen hayvanların cesetleri ekleniyor. Tüm bu parçalar dev kazanların içinde pişirildikten sonra yağları kemik ve derilerden ayırmak için şiddetli basınç uygulanıyor. Restoranlardan gelen atık pişirme yağları da ekleniyor. Ortaya çıkan iç yağın büyük bir kısmı kozmetik ürünler için, özellikle ruj ve göz makyajı ürünleri için satılıyor. En prestijli kozmetik şirketlerinden bazıları, bu tesislerin önemli müşterileri.


Peki birçok hormon ve antibiyotik içeren bu hayvan parçalarından elde edilen maddelerle yapılan makyaj malzemelerini kullandığımızda ne kadarı gözeneklerimizden içeri giriyor?


İşlenmiş hayvansal yağlardaki ana bileşenler oleik, palmitik, stearik, palmitoleik, linoleik ve miristik asittir. Başka bir deyişle, bir terimler listesinde bu terimlerden herhangi birini görürseniz, hayvan içyağı (veya başka bir hayvan bazlı kaynaktan) elde edilen bir maddeye bakıyorsunuz demektir.


Stearik Asit, Laurik Asit, Myristik Asit, Oleik Asit ve Palmitik Asit, gliserin, lanolin; hiyalüronik asit ; sabunlara, kozmetik maddelere, duş jelleri hatta diş macunları gibi kişisel bakım ürünlerine eklenen doğal yağlardan asitlerinin isimleridir.


Bu maddelerin her biri bitkilerden elde edilebilirken, çoğunlukla don yağı veya hayvansal yağ olarak bilinen bu mezbaha yan ürünlerinden elde ediliyor. Çünkü hayvansal yağlar daha ucuz ve daha kıvamlı.


Tüm bu yağların hepsinin bitkisel alternatifleri bulunuyor. Bunun için yüzde 100 vegan ürünler tercih etmek gerekiyor. Bir ürünün doğal” olması içinde bu maddelerin bulunmadığı anlamına gelmiyor. Eğer vegan değilse kreminizin içinde ne olduğunu bilmek mümkün görünmüyor.


Abone Olun

  • Instagram

2020 Haber Sahnesi : Her hakkı saklıdır.