Ara

Kozmetiklerde bulunan şeytani 12 kimyasal

En son güncellendiği tarih: Mar 22

ABD'li araştırmacılar, kişisel bakım ürünlerinde kullanılan 82.000 içeriğin sekizinde birinin kanserojenler, böcek ilaçları, reprodüktif toksinler ve hormon bozucular dahil olmak üzere endüstriyel kimyasallar olduğunu bildiriyor. Pek çok ürün plastikleştiriciler (betonu yumuşak tutan kimyasallar), yağ sökücüler (otomobil parçalarını kirletmek için kullanılır) ve yüzey aktif maddeler (boya ve mürekkepler gibi sudaki yüzey gerilimini azaltır) içerir. Bunun cildinize ve çevreye ne yaptığını hayal edin.


Kozmetikte Kaçınılması Gereken 12 içerik:

1990 yılında kurulan David Suzuki Vakfı Kanada merkezli kar amacı gütmeyen bir kuruluş. Kanıta dayalı araştırma, eğitim ve politika analizi sayesinde, doğal çevreyi korumak için çalışıyor.Şimdi kozmetiklerinizin içindekiler bölümünü incelemeye hazır olun.  Kirli düzine geliyor:1. BHA (Butillenmiş Hidroksianisol) ve BHT (Butillenmiş Hidroksitoluen)

Rujlarda ve nemlendiricilerde bulunan BHA ve BHT kanserojen olarak sınıflandırılır. Bu  maddelere uzun süre maruz kalmak karaciğer, tiroid ve böbrek problemleriyle ilişkilendirilmiştir.


2. Kömür Katranı Boyaları

İçerik listelerinde, bunlar “P-phenylenediamine” veya “CI” olarak görünecek ve ardından bir sayı gösterilecektir. P-fenilendiamin, saç boyalarında bulunan bir kömür katranı boyası iken, CI (veya Renk İndeksi) sayıları, ruj gibi çeşitli pigmentli kozmetiklerdeki kömür katran boyalarını tanımlamak için kullanılır. Petrolden elde edilen ve birçok farklı kimyasal maddeden oluşan kömür katranı boyaları, insanlar için kanserojen olarak kabul edilir ve beyin hasarı ile ilişkilendirilir.


3. DEA (Diethanolamine) Bu bileşen kozmetik ürünlerin kremsi veya köpüklü olmasına yardımcı olur ve yüz temizleyicileri, şampuanlar, sabunlar ve nemlendiriciler gibi ürünlerde bulunabilir. Kısa vadede, DEA orta derecede cilt ve göz tahrişine neden olabilirken, sürekli maruz kalma karaciğer, cilt ve tiroid kanserlerine sebep olduğu düşünülüyor.


4. DBP (Dibutil Ftalat) Dibutil ftalat, tırnak cilasının sertleşerek kırılmasını önlemek için yaygın olarak kullanılan bir plastikleştiricidir. Sürekli DBP kullanımı, fetuslarda hormonal bozulmalarla ve gelişimsel kusurlarla, karaciğer ve böbrek yetmezliği ile bağlantılı bulunuyor.


5. Formaldehit Salınımlı Koruyucular

İçindekiler bölümünde DMDM hidantoin, diazolidinil üre, imidazolidinil üre, metenamin, kuaternyum-15 ve sodyum hidroksimetilglisinat gibi içerikleri arayın. Bu koruyucular, çeşitli kozmetik ürünlerinin raf ömrünü arttırmak için kullanılır ve bilinen bir insan kanserojeni olan az miktarda formaldehitin sürekli olarak açığa çıkarılmasıyla çalışırlar.


6. Parabenler

Kozmetiklerin% 75-90'ının parabenler içerdiği tahmin ediliyor. Bu da onu makyaj ve cilt bakım ürünlerinde en yaygın kullanılan koruyucu madde yapıyor. Bileşen hormonal bozulmalar, meme kanseri, artan cilt yaşlanması ve DNA hasarı ile ilişkilendirilmiştir.


7. Parfüm (veya Koku)

Kokularda yaklaşık 3.000 farklı içerik kullanılıyor, ancak bunlar içindekiler listesinde koku ya da parfüm olarak geçiyor.  Bu koku güzelleştirici içerikler sadece parfümlerde değil hemen hemen her tür kozmetik üründe bulunur. Ve ne yazık ki kokulardaki çoğu liste dışı içerik astım, alerji ve hatta kanser gibi sağlık problemleriyle ilişkilendiriliyor.


8. PEG Bileşikleri

Krem bazlı kozmetiklerde yaygın olarak kullanılan PEG bileşikleri koyulaştırıcı, çözücü ve nem taşıyıcı olarak kullanılıyor. Nasıl üretildiğine bağlı olarak, bu bileşenlere etilen oksit ve 1,4-dioksan gibi kanserojen maddeler bulaşmış olabiliyor. Tersi olsa bile, PEG bileşiklerinin cilt tahrişine neden olduğu araştırmalarda görülmüş. 


9. Petrolatum

Petrolatum, saç ürünlerine parlaklık vermesi ve dudak kremlerinde, rujlarda ve nemlendiricilerin nem bariyeri olarak eklenmesinde kullanılan petrol jölesidir. Bileşen genellikle bilinen bir kanserojen olan PAH'larla (polisiklik aromatik hidrokarbonlar) kirletilir ve daha küçük dozlarda cilt tahrişine ve alerjiye neden olabilir.


10. Siloksanlar

Özellikle de saç ürünlerinde ve deodorantlarda bulunan, “-siloksan” veya “-methicone” ile biten içerikleri kontrol edin. Bu bileşenlerin birçoğunun doğurganlığı bozduğu ve hormon bozukluklarına neden olduğu belirtiliyor.


11. SLS (Sodyum Laureth Sülfat)

Bu köpürme ajanı temizleyiciler, banyo köpüğü ve şampuan gibi kozmetik ürünlerinde bulunabilir. Birçok ticari çeşit etilen oksit ve 1,4-dioksan - bilinen kanserojenlerle kontamine olur.


12. Triklosan

Bu bileşen deodorantlar, temizleyiciler ve el dezenfektanları gibi antibakteriyel kozmetiklerde bulunur. Bileşenin kısa vadede cilt ve göz tahrişine neden olduğu ve sürekli kullanımı ile antibiyotik direnci ve hormonal bozulmalar gibi durumlar oluşturduğu belirtiliyor.

Abone Olun

  • Instagram

2020 Haber Sahnesi : Her hakkı saklıdır.