Ara

Kozmetik sektörü pandemi dinlemiyor

En son güncellendiği tarih: 18 Ara 2020

Covid-19 salgını bazı sektörleri olumsuz etkilerken, bazı sektörlerin daha da yükselmesine sebep oldu. Son araştırmalara göre, Ocak-Ekim ayı itibari ile kozmetik sektördeki toplam ihracatın 1 milyar 102 milyon dolara ulaştı.

Kozmetik sektöründe 2009 yılından itibaren her yıl ortalama yüzde 10 oranında bir büyüme yaşanıyor. Sektörün pazar büyüklüğünün ise 2022 yılında 429.8 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Ayrıca, makyaj malzemelerinin yanı sıra temizlik ve hijyen ürünlerini de kapsayan sektörde, dezenfektan ihracatı yüzde 815.75, kolonya ihracatı yüzde 228.99, sabun ihracatı ise yüzde 43.65 artış gösterdi.


İlber Ortaylı güzelliğin tarihini anlatacak

Bu kapsamda, Kozmetik Üreticileri ve Araştırmacıları Derneği (KÜAD) tarafından 4-5 Aralık 2020’de, Türkiye’de ilk ve tek olan “Uluslararası Kozmetik Kongresi” ni online olarak düzenlenecek. Kongrenin bu yılki ana teması “Etnokozmetik” olacak. Pandemi sonrası, sektörde güncel gelişmelerin de tartışılacağı kongrenin açılış konuşmasını,Ticaret Bakanlığı Bakan Yardımcısı Sezai Karakoç yapacak. Davetli konuşmacı olarak katılacak İlber Ortaylı ise Dünya başlığı altında tarih, güzellik, ekonomi ve tüketici davranışları konularına yer verecek.


KÜAD Kongre Başkanı Fuat Arslan, “Kongreler için özel olarak geliştirilmiş ve tüm dünyada son yaşanan durumlardan dolayı, etkin kullanılan bu sistem üzerinden, konuşmacılar, katılımcılar ve tedarikçiler ile temas sağlanabilecek. Ayrıca, kongrenin katılımcılara deneyimlerini paylaşmak, projelere ve yeniliklere, sektöre ve araştırmaya uygulanan yeni teknolojilere ilişkin son gelişmeleri çok kültürlü ve zengin bir atmosferde tartışmak için ideal bir fırsat ve mükemmel bir platform sağlanacak. Kongrede, her yıl yaptığımız gibi ana oturumlarının yanı paralel oturumlar ve farklı uzmanlık alanlarına sahip çok değerli konuşmacılar ile konuların çok yönlü olarak ele alınması sağlanacak. Aynı zamanda firmalara da özel içerik sunma imkanı verilecek” diye konuştu.


Prof. Dr. Kemalettin Aydın, Vedat Ozan gibi değerli isimlerin de olduğu kongrede, açılış konuşmacıları olarak Kongre Başkanı Fuat Arslan, KÜAD Dernek Başkanı Levent Kahrıman, TİCK Başkan Yardımcısı Doç. Dr. Tolga Karahan yer alacak. 500’den fazla konuşmacının katılacağı kongrede, canlı toplantı salonları, canlı soru panelleri ve anketleri ve özel B2B odaları oluşturulacak.Abone Olun

  • Instagram

2020 Haber Sahnesi : Her hakkı saklıdır.