Ara

Kedi Başlangıç Kiti

Haber sahnesi olarak hayatınızı kolaylaştırmak için ilk kez kedi sahibi olacak hayvan dostları için bir kedi alışveriş listesi hazırladık.İlk kez kedi sahiplenecekler için kedi alışveriş listesi

İlk kez bir kediye evinizi açmak yepyeni bir dünyaya da adım atmak anlamına geliyor. Şüphesiz bir kedi evinizi “sıcak bir yuva”ya dönüştürebilir. Akşamları eve geldiğinizde gurul gurul kucağınızda günün stresini üzerinizden alır, sabah “şefkatli” öpücüklerle sizi uyandırır.

Öte yandan ilk defa bir kedi ile yaşayacaksanız önünüzdeki günler belirsizliklerle dolu olacak. Genel olarak kedilerin davranışlarını tanıyacağınız gibi kendi kedinize özgü karakter özelliklerine de maruz kalacaksınız. Mamasını yemedi neden acaba?.. Çişini dışarı yaptı? Neden “miv” dedi. Neden “miv” demedi? Neden uyumuyor? Neden çok uyuyor?

Merak etmeyin. 😊 Zamanla birbirinize alışıp uyum içinde yaşayacak; hatta miyavlamasındaki küçük bir ton değişikliğinden bile derdini anlayacak hale geleceksiniz. Minik dostunuz da evinizin kurallarını öğrenecek.


Ancak iyi bir başlangıç alışma sürecinde hem sizi hem de ailenizin yeni üyesini rahatlatır. Bunun için bir güzelliği sahiplenmeye karar verdiğiniz anda evinizde ona konforlu bir ortam sunacak düzenlemeleri yapıp ihtiyaçlarınızı satın alabilirsiniz.


Haber sahnesi olarak hayatınızı kolaylaştırmak için bir kedi başlangıç kiti alışveriş listesi hazırladık.Kedi Başlangıç Kiti


Kuru Mama/ Konserve mama :Kuru mama seçiminde özellikle kedinizin yaşı, kısırlaştırılmış olup olmaması önemli. Kedinizin özelliklerine uygun bir mama seçmelisiniz. Bu noktada veterinerinizden de öneri almanızda fayda var. Ancak genel olarak tahıl oranı çok yüksek olmayan iyi marka mamaları tercih etmeniz iyi olur.


Bazı kediler yemek konusunda oldukça seçici olurken kimisi önüne her koyduğunuzu yer. Bu yüzden başlangıçta Pet Shop’lardan marka mamaların açıklarından az miktarda alarak kedinizin en çok hangisini seveceğini deneyebilirsiniz.


Öte yandan bütün bu mamalar yurtdışından ithal edildiği için ne yazık ki fiyatları oldukça yüksek. Bu nedenle mama alırken internetten araştırma yapmanızı öneririz. Birçok petshop ve pazar yeri internette sürekli indirim ve kampanya yapıyor. Kedinizin en sevdiği mamayı bulduktan sonra 10 kiloluk paketlerde aldığınızda kilogram fiyatı oldukça uyguna gelebiliyor.

Yaptığımız araştırmalarda Türkiye’de de bulabileceğiniz markalar arasında N&D, Hills, N&D, Acana, Mera, Josera ve Proplan gibi markaların önce çıktığını görüyoruz.


Kedi Kumu:

Kedi kumu seçimi konusunda iki kriterden söz edebiliriz: Kedinizin konforu ve sizin rahatınız. Kedilerin oldukça temiz hayvanlar olduğunu söylemeye gerek yok. Kirli kum, ihtiyaçlarını evinizin içinde gidermelerine bile neden olabilir. Öte yandan fazla koku yayan kumlar sizin için de çok rahatsız edici olacaktır. Kumu ne sıklıkta temizleyebileceğiniz, tuvaleti nereye yerleştireceğiniz gibi detaylar kum seçiminde size yardımcı olabilir.

Piyasada farklı formatlarda kedi kumları mevcut. Bunlardan en kolay kullanılanlarından birisi silikon kumlar. Kullanımının kolay olmasının sebebi kirlendikten sonra tuvalete dökebilmeniz ve suda çözünmeleri. Dezavantajı ise silika kumlar doğal malzemeden olmadığı için alerjik kedilerde sorun yaratabilmesi ve sizin de solumanızın çok sağlıklı olmaması gerçeği. Ayrıca bu kumların fiyatları da biraz yüksek.


En yaygın alternatiflerden bir tanesi bentonit kumlar. Hem fiyatları daha uygun hem de daha doğal bir malzeme olduğu için kediniz için daha sağlıklı. Bentonit kumların ayrıca kokulu olanları da var ve özellikle kedi tuvaletini kapalı bir ortama koyduğunuzda koku kontrolünde destek oluyorlar. Yalnız alerjik bir kediye sahipseniz kokusuz kullanmanızda fayda var. Bentonit kumların düzenli olarak temizlenmesi ve azalan kum yerine yenisinin eklenmesi gerekiyor.

Hem uygun fiyatlı hem de en sağlıklı seçeneklerden birisi çam peleti. Ayrıca da çevre dostu…Tamamen doğal malzemeden üretildiği için çok sağlıklı ve çuvalla satın alabiliyorsunuz. Çam peleti kumlar kullanıldıkça tozlaşıyor. Temizlemek için de bu tozları elemek ve atmak gerekiyor. Eğer doğru elekli bir kedi tuvaleti bulabilirseniz çok kolay kullanımlı. Ancak bizim tespitlerimize göre Türkiye’de piyasadaki elekli kedi tuvaletleri bentonik kumlar için yapılmış. Bu nedenle elekleri kullanılmamış çam peletlerinin de elenmesine neden olabiliyor. Kendiniz de elekli tuvaletinizi yapabilirsiniz. Bunun için internette pek çok video mevcut.

Organik kedi kumları ise çam ya da diğer bitki yan ürünleri ve doğal liflerden üretiliyor. “Kedim için hiçbir masraftan kaçınmam” diyorsanız hem çevre hem hayvan dostu bu kumlardan almanızı öneririz tabii ancak fiyatları oldukça yüksek.


Kedi Tuvaleti:


Kedi tuvaletlerinde kapalı tuvalet almanız hem görüntü hem koku açısından en ideali. Tasarımlara göre fiyatları da değişmekle birlikte genellikle aynı özelliklere sahipler. Kapalı kedi tuvaletleri için önerimiz belirli sürelerde koku filtresini değiştirmeniz. Filtreleri ayrıca internet üzerinde bulup sipariş edebilirsiniz.

Eğer banyonuzda kedilerin öndeki kapıyı kullanabilecekleri geniş bir yer yoksa yukarıdan girilen kedi tuvaletleri de bir seçenek olabilir. Bunlar oldukça geniş olmaları nedeniyle kullanışlı ancak koku filtresine sahip değiller. Fakat biz denemelerimizde koku açısından bir fark görmedik.


Tuvalet Torbası

Kedi tuvaleti torbası olmazsa olmaz bir alışveriş maddesi olmamakla birlikte kum değiştirmeyi kolaylaştırdığı ve tuvaletin temiz kalmasını sağladığı için tavsiye ederiz. Farklı markaların kedi tuvaletleri için ürettiği torbalar var. Fakat ne yazık ki çoğunluğu oldukça ince ve minik pençeler tarafından paramparça oluyor. Bu torbalar arasında en dayanıklı olanın Koroplast olduğunu da söyleyelim.


Tuvalet önü paspası

İşte bir olmazsa olmaz! Kedi dostlarımız tuvaletlerindeki kumu patileriyle evin her yerine taşıma potansiyellerine sahipler. Tuvaletlerinin önüne koyacağınız bir paspas ile bu olumsuzluğu en aza indirebilirsiniz.


Kedi tırmalaması


Tırnaklarını törpülemek kediler için önemli bir iç güdü. Doğada ağaç gövdelerinde gerçekleştirdikleri manikürlerini evde koltuklarınızda yapmalarını istemiyorsanız kedi tırmalaması da bir olmazsa olmaz. Kedi tırmalaması konusunda da seçenekler sınırsız. Sadece tırmalama için kullanılabilen totemlerden alabileceğiniz gibi daha yüksek; kedilerin oturma ve tırmanma güdülerini de tatmin edecek kedi evlerinden alabilirsiniz. Burada limitiniz bütçeniz 😊 Fakat yerli ve milli üreticilerin Pazar yerlerinde sattıkları ürünlerin fiyatları ithal olanlara göre çok daha uygun ve daha kaliteli.


Oyuncaklar


Öncelikle söyleyelim; neşeli ev arkadaşlarımız için her şey oyuncak olabilir: saç tokası, alüminyum folyodan top, plastik kaşık, şişe kapağı….Siz yine de kedinize avlanma, kovalama gibi farklı güdülerini tatmin edecek bir fare, bir olta ( ucunda fare), bir top alabilirsiniz. Bunun dışında oyuncaklar kesinlikle çok fazla yatırım yapmanız gereken bir alan değil.


Kedi Evi ve Kedi Yatağı


Tıpkı oyuncaklarda olduğu gibi oturacak ve yatacak yer konusunda da kedinizin tercihi kendisine tahsis edilmiş yerler yerine giysi dolabınız, çekmeceniz, boş ayakkabı kutuları olacaktır. Yine de özellikle mümkünse cam kenarına yerleştireceğiniz konforlu bir minder, kapalı bir yatak almanız kedinize özel bir alan olması açısından iyi olacaktır. Bu arada kediniz ilk başlangıçta yeni yatağına ilgi göstermez ya da bir süre sonra ilgisi geçerse üzülmeyin. Dönem dönem alışkanlıkları değiştiği için birkaç ay sonra tekrar tercih edecektir.

Yapışkan RuloKediniz hoşlanıyorsa tabi onun üstünde de kullanın ama yapışkan rulo aslında sizin için 😊


Kedilerle yaşıyorsanız tüylerden kaçınmanız mümkün değil. Bunun en iyi çözümü ise kıyafetleriniz için yapışkan rulo kullanmanız. Birçok markanın rulosunu marketlerde dahi bulabiliyorsunuz. Ancak tecrübeli kedi severlerin tavsiyesinin IKEA olduğunu da belirtelim.


Döşeme ve halılardaki tüyleri temizlemek içinse yeniden kullanılabilen ürünler hem çok etkili hem de daha çevre dostu.


Tırnak makası

Eğer kediniz tamamen ev içinde yaşıyorsa hem eşyalarınızın akıbeti hem sizin hem de varsa evdeki diğer hayvanların güvenliği için kedinizin tırnaklarının kısaltılmasında fayda var. Birçok kedi sahibi kedilerinin tırnaklarını veterinerde kestirmeyi tercih ediyor. Ancak hem kedi için daha travmatik olacağı hem de sırf bunun için veterinere gitmek zorunda kalmamanız için biz sizin kedinizin tırnaklarını kesmenizi öneririz. Kediniz yavru ise alıştırmanız daha kolay olacaktır. Yetişkin kediler için daha fazla sabır göstermek gerekecektir.

Kedinizin tırnaklarını kolay kesmek için kedilere özel tırnak makaslarından alabilirsiniz. Ancak küçük tırnak makasları da iş görecektir.

Veterineriniz kedilerin tırnaklarını nasıl keseceğiniz ile ilgili size küçük bir eğitim verebilir.

Kedi Tarağı


Uzun tüylü kedilerin taranması hem cilt hem tüy sağlıkları hem de estetikleri için oldukça gerekli. Dostunuzu tarayarak evin etrafına dökülen tüy miktarının azalmasını da sağlayabilirsiniz. Bunun için kedilere özel bir tarak almanızda fayda var.

Kedi Kıl Topu Macunu

Yine özellikle uzun tüylü kediler için önemli bir alışveriş maddesi. Kediler yalanırken belirli bir miktar tüy yutuyorlar. Bu tüyler midede biriktiğinde kusarak çıkarıyorlar. Ancak bu şekilde çıkarmadıkları taktirde bağırsaklarının tıkanması riski ile karşı karşıya kalıyorlar. Kıl topunu engelleyen macunlar hem bunu engelliyor hem içindeki vitaminlerle tüy sağlığını destekliyor hem de tadına bayıldıkları için kedilere harika bir ödül oluyor.


Mama/su kabı

Mama ve su kabı olarak evinizdeki saklama kabından yoğurt kaplarına kadar farklı seçenekler tercih edebilir ya da piyasada satılan kedilere özel kaplardan alabilirsiniz. Kedinizin sağlığı için cam ya da seramik tercih etmeniz elbette daha iyi olacaktır. Ayrıca kedinizin mama kabının mümkün olduğunda düz ve alçak olması sindirimi açısından olumlu. Kediniz fazla su içmiyorsa otomatik su kaplarını tercih edebilirsiniz. Taze ve akan suya bayılıyorlar. Veterinerler de su tüketimini artırmak için bu kapları öneriyor.
Tasma

Bahçeli bir eviniz varsa ve kediniz hem dışarıda hem evde yaşayabilecekse mutlaka kedinize tasma takmanızı öneririz. Hatta tasmasına telefonunuzu da yazarak kaybolmasını engelleyebilirsiniz. Sadece evde yaşayan kedinizi de evin içinde kolaylıkla bulmak için çıngıraklı bir tasma takabilirsiniz. Bunun dışında kedilerin pek de hoşlandığı bir aksesuar olmadığını söylememiz gerek.


Taşıma çantası

Taşıma çantaları için de artık sınırsız seçenekler mevcut. Mümkün olduğunca hafif olması avantajınıza olur. Yavru kedinizin büyüyünce 7 kiloluk bir tosuna dönüşebileceği ihtimalini de düşünerek çok küçük bir çanta almayın. Standart sert case’ler evde kediniz için bir yuva görevi de görebilir. Üstten açılan kapağı bulunan modellerse kediyi içine koymada büyük kolaylık sağlıyor.


Kedi otu spreyi

Kedi otu spreyi için kedilere özgü keyif verici madde diyebiliriz 😊 Hem sakinleşmelerini hem de üzerine sıktığınız objelere daha fazla ilgi göstermelerini sağlıyor. Çok sık kullanıldığında kediler üzerindeki etkisini kaybediyor. Ancak kedinizi koltuk yerine tırmalamayı kullanmaya alıştırmak, yeni oyuncağı ile kaynaştırmak ya da veterinere giderken sakinleştirmek amacı ile battaniyesine sıkmak için oldukça kullanışlıdır. Alışveriş listenizde bulunmasında fayda var.

Abone Olun

  • Instagram

2020 Haber Sahnesi : Her hakkı saklıdır.