Ara

İlk Defa Köpek Sahibi Olacaklar İçin “Köpek Başlangıç Kiti”

Yeni dostunuzun ailenize katılmasının heyecanıyla hemen internete girip ya da pet shop’a koşup çılgınca köpekler için olan her şeyi satın almak isteyebilirsiniz. Önce yazımızı okuyun ki hem yeni aile bireyinize hem de cebinize dost bir alışveriş olsun.İlk defa köpek sahibi olacaklar için alışveriş listesi

Köpek alışveriş listesi:


Yatak


Elbette köpeğiniz halının üstünde, yerde, izin veriyorsanız yatağınızda da memnuniyetle uyuyacaktır. Evde bakacaksanız boyutlarına uygun bir yatak, bahçenizde yaşacaksa kışın sıcak yazın serin tutan bin kulübe kendisine ait bir bölge olması açısından ona güven verecektir. ,Bu sayede eğitim sırasında “yerine git” komutunu öğrettiğinizde de gidecek bir yeri olur 😊 Hem köpeğinizin düzenli temizliği hem de evinizin ferahı açısından kılıflı ve yıkanabilen minderleri seçmenizi tavsiye ederiz. Farklı kumaş alternatifleri ile kılıflı yataklar üreten lolidogs bizim favorimiz. Trixie, Lepus, Reddingo markalarına da bakabilirsiniz. Kulübe için ise DR Sacchi ve Ferplast son derece sağlam seçenekler sunuyor.


Mama:


Öncelikle köpeğinizi nasıl besleyeceğinize karar vermelisiniz. Kuru mama ile beslemek oldukça yaygın ve kolay bir seçenek. Çiğ etle besleme ya da evde yapılmış mama ile beslemek de kimi eğitmen ve veterinerler tarafından şiddetle tavsiye ediliyor. Burada karar verirken önerimiz can dostunuzun sağlığına olduğu kadar hayat tarzınıza da uygun ve sürdürülebilir bir seçim yapmanız.


Tıpkı kedilerde olduğu gibi köpekler için de mama seçiminde yaşına ve ırkına uygun olması çok önemli. Büyük ırk köpekler için hazırlanan mamalar daha büyük taneli olduğu için küçük ırkların çiğnemesi zor olacaktır. Aynı şekilde köpeğiniz yavru ise yetişkin köpekler için üretilen mamalar bebeklere özel ihtiyaçları karşılamayacaktır.


Köpeğinizin keyifle yediği mamayı bulmak için başlangıçta Pet Shop’lardan marka mamaların açıklarından az miktarda alarak deneyin. Dostunuzun severek yediği içerik ve markayı bulduğunuzda, daha büyük miktarlarda mama alabilirsiniz çünkü böylesi çok daha ekonomik olacaktır. İnternetten ve farklı pet shoplardan mutlaka araştırma yapmanızı ve en uygun fiyatı bulmanızı öneririz.


Köpeğinizi kuru mama ile beslemeye karar vermis olsanız dahi zaman zaman konserve mama ya da evde hazırladığınız mama ile ödüllendirebilirsiniz.


Köpeğiniz için önerdiğimiz sağlıklı mama markaları ise şöyle:

Acana, N&D, Orijen, Brit Care, Petcurean, Naturea, Wildfield, Josera , Mera


Ödül Maması :


Ödül maması köpekler için özellikle eğitim sürecinde gerçekten olmazsa olmaz. Öte yandan başlangıçta bir mamaya alıştırmaya çalışırken ödül mamasında cimri olmakta fayda var. Yoksa minik dostlarımız pek müşkülpesent olabilirler. Ödül mamaları adı üstünde “ödül” olduğundan lezzetten zengin ancak besleyicilikten fakir oluyor. Ayrıca tuzlu olduğu için köpeklerin böbrekleri için de uzun vadede zararlı olabiliyor. Bu nedenle mümkün olduğunca doğal içerikli olanları seçmeye çalışın. Küçük peynir parçaları ya da haşlanmış tavuk parçalarını da ödül maması olarak kullanabilirsiniz.


Reflex ve Pedigree ödül mamalarını marketlerde rahatça bulabilirsiniz. Sağlıklı ödül mamaları için ise gitmeniz gereken adres naturalisadramys.


Tuvalet eğitimi pedi:


Sahiplendiğiniz köpeğinizin tuvalet eğitimi varsa ne mutlu size 😊 Eğer yoksa sabır gerektiren bir süreç sizi bekliyor demektir. Eğitim sürecinde hasta bezine benzeyen eğitim pedlerini internette ve pet shop’larda bulmak mümkün. Ancak eğitimin ne kadar süreceği belli olmayacağından kullanılmış gazeteleri kullanmak daha ekonomik olacaktır.


Oyuncak


Evinizdeki petiniz kedi olsun köpek olsun oyuncak alırken en önemli nokta hayvanın doğal içgüdülerini tatmin etmek… Bu açıdan baktığımızda köpeklerin de avlanma, kemirme, iz sürme gibi güdülerini tatmin edecek ve onların fiziksel olarak enerjilerini harcamalarını olduğu kadar zihnen de oyalayıp geliştirecek oyuncaklar almak önemli. Küçük doldurulmuş oyuncakları genelde çok sevmekle beraber boyutlarına uygun bir top, halat, kemirmesi için plastik kemikler ve içine ödül maması yerleştireceğiniz oyuncaklardan bir kaç tane bulundurmak hem sizin hem de dostunuzun huzuru için faydalı olacaktır.


Tasma:


Köpeğinizin ırk ve boyutuna göre uygun tasmayı veterineriniz ya da eğitmeniniz önerecektir. Genel olarak küçük ırk ya da yavru köpeklerde gövde tasması kullanılırken, büyük ırk köpeklerde boyun tasması tercih edilebilir. Normal tasmaya köpeğiniz alıştıktan ve itaat eğitimini tamamladıktan sonra köpeğinize daha çok özgürlük veren flexi tasmalardan edinebilrsiniz. Reddingo’nun her köpeğe uygun farklı modelleri var. Ayrıca fazla heyecanlı veya iri bir köpeğiniz varsa Julius K9 tasmalarını sağlamlık açısından tercih edebilirsiniz.


Artık Cooleash gibi el yapımı çok şık ve kullanışlı tasma modelleri de mevcut. Bu tasmalarda istediğiniz renk için özel sipariş de verebiliyorsunuz.


Tasmanızı takarken köpeğinizin kaybolma ihtimaline karşılık ona bir isim ve telefon numaranızın yazılı olduğu bir künye takmayı da sakın ihmal etmeyin. Künye için en geniş modelleri biz Pet Tag Art'da gördük.


Tarak :


Uzun tüylü köpeklerin taranması hem cilt hem tüy sağlıkları hem de estetikleri için oldukça gerekli. Dostunuzu tarayarak evin etrafına dökülen tüy miktarının azalmasını da sağlayabilirsiniz. Bunun için hayvanlara özel bir tarak almanızda fayda var. Tabii ki tarakların en ünlüsü Furminatör . Ancak tarak seçiminde köpeğinizin tüylerinin uzunluğu ve cinsi önemli rol oynuyor.


Mama su kabı :


Mama ve su kabı olarak evinizdeki saklama kabından yoğurt kaplarına kadar farklı seçenekler tercih edebilir ya da piyasada satılan köpeklere özel kaplardan alabilirsiniz. Evinizin de adeta dekorasyonunu tamamlayacak şıklıkta birçok seçenek artık mevcut. Tabii burada en önemli kriter köpeğinizin sağlığı olmalı. Bunun için cam, seramik ya da metal tercih edebilirsiniz. Ayrıca mama kabı köpeğinizin rahat yiyip içebileceği büyüklükte olmalı. Su için otomatik su kaplarını tercih edebilirsiniz. Tommy, Stefanplast, Pawise ve Rogz Bowlz kapları evinizin dekorasyonuna yeni bir soluk getirebilir.


Ağızlık/ Taşıma çantası


Yasalara göre köpeklerin toplu taşıma araçlarında yolculuk edebilmeleri için bir taşıma çantasında olmaları veya ağızlık takmaları gerekiyor. Eğer köpeğinizle bu şekilde yolculuk etme ihtimaliniz olduğunu düşünüyorsanız öncesinde temin etmenizde fayda var. Ferplast, Trixie ve Karlie markalı ağızlıkları öneriyoruz.


Ağız bakım ürünleri:


Köpeklerde diş ve ağız sağlığı tıpkı insanlarda olduğu gibi birçok organa etki edebiliyor. Bu nedenle oldukça önemli. Elbette köpeklerin doğalarına baktığımızda diş fırçalama gibi bir güdü yok 😊 O nedenle uzman önerisi 6 ayda bir veteriner kontrolünde dişi temizliğinin yapılması. Ancak siz evde yapmak istiyorsanız köpekler için özel geliştrilmiş diş fırçaları ve macunlarından edinebilirsiniz. Bioline diş macunu düzenli kullanımda hiç de fena sonuçlar vermiyor.


Ayrıca köpeklerin kemirme güdülerini tatmin eden, diş sağlığı için geliştirilmiş ödül kemikleri satılıyor. Fakat veterinerler bunların etkinliği konusunda çekimser.


Şampuan:


Köpeğinizin çok fazla yıkanmasını uzmanlar doğru bulmuyorlar. Deri kendi doğal yağını kaybettiği taktirde kuruyabilir ve enfeksiyonlara açık hale gelebilir. Dostunuzu hangi sıklıkta ve nasıl yıkamanız gerektiği ile ilgili veteriner ya da eğitmeninizden bilgi alabilirsiniz. Ancak bizim kesinlikle önereceğimiz köpekler için özel olarak geliştirilmiş ve mümkün olduğu kadar doğal içerikli bir şampuan almanız. Yine naturalisadramys sitesinden köpeğiniz için bitkisel içerikli pati kremleri, merhemler, şampuanlardan satın alabilirsiniz. Ayırca Animology'nin şampuanlarının farklı tüy cinsleri için harika sonuç verdiğini ve markanın vegan ve cruelty free olduğunu da belirtelim.Abone Olun

  • Instagram

2020 Haber Sahnesi : Her hakkı saklıdır.