Ara

Evcil Hayvanlar İçin Deprem Çantasına Neler Koyabiliriz?

En son güncellendiği tarih: Oca 8
Son günlerde sıklıkla gerçekleşen depremler herkesi korkuttu. Tüm vatandaşlar yeniden alınması gereken önlemleri düşünmeye başladı. Sosyal medyada deprem çantasının içinde neler olması gerektiğine dair paylaşımlar yeniden dolaşmaya başladı . Peki ya evde birlikte yaşadığımız hayvan dostlarımız? Sosyal medya kullanıcıları evcil hayvanlarımız için deprem çantalarına neler koyacaklarını da paylaştı.


Deprem Çantanızı Hazırlarken Evcil Hayvanlarınızı Unutmayın

Son zamanlarda sıklıkla ülkemizin farklı yerlerinde gerçekleşen depremler herkesi korkuttu. Aslında hep bilinen fakat görmezden geldiğimiz gerçek tokat gibi yüzümüze çarptı.


4 ayaklı evlatları olanlar bilir tehlike durumlarında belki kendinizden önce canlarından sorumlu olduğunuz o güzellikleri güvene almak istersiniz. Bu depremlerden sonra da sosyal medyada deprem çantasının içinde neler olması gerektiğine dair paylaşımlar yeniden dolaşmaya başladı. Sizler de deprem çantanızı hazırlarken evcil hayvanlarınızı gözden kaçırmayın.


Hayvan dostlarına bir fikir verecek bazı önerilere göz atalım:


Eğer kedilerle yaşıyorsanız az çok bilirsiniz; bir korku ve stres durumunda kediler gerçekten çok kestirilebilir değiller. Sarsıntı halinde bir deliğe girebilirler ve muhtemelen çağırdığınızda gelmeyeceklerdir. Bunun için onları tutup çıkarmanız gerekebilir. Bu durumda size zarar vermelerini istemezseniz ilk iş hemen şimdi tırnaklarını kesin ve her zaman tırnaklarını kısa tutmaya çalışın.
Elinizde kendi çantanızda olacağınız düşünüldüğünde deprem halinde kedinizi alıp çıkmak için sırta ya da omuza takılabilen yumuşak bir kedi çantası sert pet case’lerinden çok daha kullanışlı olacaktır. Aynı şey küçük ırk köpek ebeveynleri için de geçerli. Bazı veterinerler deprem için kullanılacak pet çantasının daha önce aşıya gitmek gibi travma oluşumuna neden olacak bir amaçla kullanılmamış olmasını öneriyorlar. Böylece deprem sonrasında daha kolayca kedinizi içine yerleştirebilirsiniz.


Deprem çantanıza bir iki poşet mama ve bir buzdolabı poşeti içinde kuru mama ekleyebilirsiniz. Ayrıca hayvanlarınız için bir küçük şişe su ve katlanabilir su/mama kapları kullanışlı olacaktır. Bu mama kaplarının farklı boyutları mevcut.

Kediler dışarıda çok stres olacaklarını için küçük bir kedi otu spreyi ya da sakinleştirecek bir lavanta yağı da çantaya eklenebilir.


Kedilerinize de tasma edinin

Şiddetli bir deprem halinde uzun süre dışarıda kalma ya da deprem esnasında kaybolma riskine karşın kedileriniz için tasma ve hatta üzerinde telefon numaranızın olduğu bir tag iyi bir fikir olacaktır.


Kış aylarıysa bir kazak ya da çantasının içine koyacağınız bir battaniye üşümesini engeller.


Deprem çantasına zaten ilk yardım malzemeleri koyacağınız için kedi, köpek yaralanmalarında da bunları kullanabilirsiniz. Ufak tefek yaralar ve patilerde oluşacak tahrişler için merhem ve tentür bulundurmanız da faydalı olabilir.


Ve yine uzun


süre dışarıda kalmaları riskine karşın ense damlası, pire tasması ya da pireleri uzak tutacak solüsyonları çantamızda tutmalıyız.


Tıpkı kendi kimliklerimizi aldığımız gibi ev hayvanlarımızın pet pasaportlarını da yanımıza almalıyız.

Abone Olun

  • Instagram

2020 Haber Sahnesi : Her hakkı saklıdır.