Ara

Deezer 2020'de en çok dinlenenleri açıkladı

En son güncellendiği tarih: 14 Ara 2020

Deezer'ın açıkladığı verilere göre Türkiye'de online müzik dinleme yüzde 35 , sosyal medyada paylaşma yüzde 167 arttı.
Müzik zevkiniz sizin hakkınızda ne söylüyor? Bu yıl The Weeknd ve Tones and I ve benzerlerini dinlediyseniz müzikal ikizinizin “kedi” olduğunu duyunca şaşırabilirsiniz. Evet “kedi”! Deezer, bu sene yıl boyunca dinlediğimiz müzik ve podcast’lerin neler olduğunu analiz etmekle kalmadı, dinleme alışkanlıklarımızın bizim için ne söylediğini de ortaya koydu.


Gönlünüzde yatan aslan mı kedi mi?


Küresel müzik dinleme uygulaması Deezer tüm dünyada 2020 yılında en çok dinlenenleri araştırdı. Marka ayrıca her kullanıcının kendine has “Müzikal Hayvan İkizi” için en çok dinlediği şarkıların ritimlerini analiz etti ve kullanıcılarının çoğunun kedi olduğu keşfetti! Deezer dinleyicilerinin çoğu bir kedinin dakikadaki kalp atışına benzer şekilde ritmi dakikada 131-132 vuruşa ulaşan parçaları ve sanatçıları dinlemeyi sevdiklerini gördü. Dolayısıyla siz de yılın en çok dinlenen 3 şarkısını sevdiyseniz, muhtemelen siz de içten içe bir kedisiniz.

Tüm dünyadaki ortalama müzikal BPM’ye ( dakika başı vuruş sayısı) bakıldığında kedilerin 131-132 ile hayvanlar aleminin zirvesine tırmandığı görüldü. Zürafalar 140-149 BPM ile ikinci sırada yer alırken, köpekler 127-128 ile üçüncü sırada yer aldı. Sizin içinizde hayvanlar aleminin hangi üyesi var görmek isterseniz kendi uygulamanızdaki #Deezeryılım’da "ritmi yansıtan hayvan"a bakmayı unutmayın!


Türkiye’de müzik dinleme süresi yüzde 35 arttı


Bu yılın karantinanın ve sosyal mesafenin yılı olduğunu belirten Deezer MENAT İçerik Yöneticisi Mark Abou Jaoude; online müzik yayınlarının birçok kişinin bu süreci daha rahat geçirmesine yardımcı olduğunu söyledi. Jaoude, “Türkiye’de bu yıl en çok dinlenen parçaların iyimser, ancak yine de özlemle dolu olması şaşırtıcı değil. Ayrıca dinleyicilerin ilham, kişisel gelişim ve eğlence için podcast'lere yöneldiğini de gördük. Türkiye’ de ise 2020 yılında kullanıcı başına Deezer dinleme sayısı yüzde 21, dinleme süresi ise yüzde 35 arttı. Toplam dinleme sayısında ise yüzde 37,5 artış gördük. Uygulama üzerinden sosyal kanallarda paylaşma ise yüzde 167 oranında arttı” dedi.


2020’de en çok dinledikleriniz Deezer Yılım’da


2020'nin tüm seslerini tek bir yerde bulmanıza yardımcı olmak için editörlerimiz özel bir "2020'nin En İyisi" kanalı oluşturdu. Burada en çok dinlenen tüm şarkıları ve yılın sanatçılarını bulacaksınız. Ayrıca, 2020'nin her biri için ne anlama geldiğini tanımlayan editörlerimizden kişisel çalma listeleri bulacaksınız.


"2020'nin En İyileri" kanalı, yıl boyunca beklediklerinizle birlikte 2 Aralık sabahı yayınlanacak- #DeezerYılım da en çok dinlediklerinizi görmek ve yeniden keşfedecek ve kişisel en iyiler listenizi görebileceksiniz. Mobil uygulamada hesabınızda oturum açın ve 2020'de dinlediğiniz tüm melodileri, sanatçıları ve podcast'lere göz atın. Ayrıca “Müzikal hayvan ikizinizi” de görün ve arkadaşlarınızla paylaşın.


Türkiye’de 2020 yılında en çok dinlenenler


En çok dinlenen ilk 10 sanatçı

1 Ezhel

2 Murda

3 Sagopa Kajmer

4 Reynmen

5 Bilal Sonses

6 Gazapizm

7 Ben Fero

8 Sezen Aksu

9 Zeynep Bastık

10 Müslüm Gürses


En çok dinlenen ilk 10 albüm


1 HİZA – Gazapizm

2 ORMAN KANUNLARI- Ben Fero

3 Sarkastik – Sagopa Kajmer

4 Korkularım- Sura İskenderli

5 Müptezhel – Ezhel

6 WHEN WE ALL FALL ASLEEP, WHERE DO WE GO?- Billie Eillish

7 DOĞA- Murda

8 Kehanet- Buray

9 Dosta Düşmana Karşı- Ahmet Kaya

10 Şehr-i Hüzün – Manga


En çok dinlenen ilk 10 şarkı

1 Unutulacak Dünler- Gazapizm

2 Bi Sonraki Hayatımda Gel- Murda/Ezhel

3 AYA- Murda/Ezhel

4 Leila- Reynmen

5 EH BABA- Murda

6 Dolunay- Enes Batur

7 Galaksi- Ece Mumay

8 Nimet- Didomido , Eglo G

9 Dance Monkey- Tone and I

10 Felaket- Ezhel


En çok dinlenen ilk 3 Podcast


1 Merdiven Altı Terapi

2 Kendine İyi Davran

3 Nasıl Olunur


Abone Olun

  • Instagram

2020 Haber Sahnesi : Her hakkı saklıdır.