Ara

Corona mutasyonu Avrupa'da kaos dalgası yarattı

İngiltere'de Covid 19’un daha hızlı yayılan yeni bir türünün keşfedilmesinin ardından seyahatlerin kısıtlanması, uçuşların askıya alınması yeni bir kaosa yol açtı. Amerika Birleşik Devletleri'nde 900 milyar dolarlık teşvik paketi üzerinde bir anlaşmaya varılırken, Avrupa Birliği Pfizer-BioNTech aşısını onaylayarak milyonlarca dozun 27 AB ülkesinde yapılmasını planlıyordu. Ancak, virüsün daha bulaşıcı hale geldiğine ilişkin yapılan açıklamalar finansal piyasaları sarstı. Avrupa'daki hisse senetleri, enerji fiyatları ve İngiliz sterlini keskin bir düşüş yaşadı. Wall Street'teki düşüş, teşvik anlaşması haberleriyle biraz hafifletildi.


İngiltere, Pazartesi günü itibariyle Avrupa'nın geri kalanından tamamen koptu ve Avrupa Birliği ile Brexit sonrası bir ticaret anlaşması müzakere süresine yalnızca 10 gün kaldı. Kesintiler, İngiliz süpermarketlerinde panikle satın alma korkularını körükledi, çünkü İngilizler, enfeksiyonlardaki artış ve İngiltere'nin çoğunda aceleyle uygulanan kısıtlama kararları nedeniyle Noel'den önceki günlerde taze yiyeceklerin tükenmesinden endişe ettiler.


İskoçya'daki St. Andrews Üniversitesi'nde bulaşıcı hastalıklar uzmanı ve İngiliz hükümetinin bilimsel danışmanı Müge Çevik, daha fazla bulaşmaya ilişkin yüzde 70'lik tahminin yalnızca modellemeye dayandığını ve laboratuvar deneyleriyle doğrulanmadığını söyledi. Dünya Sağlık Örgütü yetkililerine göre, ilk olarak birkaç ay önce tespit edilen yeni mutasyon güneydoğu İngiltere'ye yayıldı ve ayrıca Danimarka, Hollanda ve Avustralya'da az sayıda tespit edildi.Abone Olun

  • Instagram

2020 Haber Sahnesi : Her hakkı saklıdır.