Ara

Doğru cilt bakımının ilk adımı : cilt tipini doğru belirleme

İyi ve kaliteli cilt bakım ürünleri kullanmak kadar cilt tipine uygun ürünler kullanmak da etkili sonuçlar için önemli… Mevcut cilt tipini etkileyense birçok farklı faktör var. Cilt; mevsimsel ve hormonal değişikliklere veya klima veya ısıtıcı gibi dahili çevresel faktörlere bağlı olarak da zaman içinde değişiklik gösterebilir. Bu nedenle zaman zaman cildinizi ve ihtiyaçlarını yeniden değerlendirmenizde fayda var.


İyi ve kaliteli cilt bakım ürünleri kullanmak kadar cilt tipine uygun ürünler kullanmak da etkili sonuçlar için önemli

Cilt tipinizde ilk ve en önemli belirleyici etken yaşınız. Eğer genç bir cildiniz varsa büyük olasılıkla cildiniz yağlıdır. Yağlı cilde sahip 50 yaş üstü birini görmek çok nadirdir. Cilt yaşlandıkça, kuruma eğiliminde olur. Yaşlanma süreci nedeniyle ciltteki yapısal değişiklikler de daha belirgin hale gelir.


İkinci olarak cildinizi nasıl hissettiğiniz de akne durumunuz belirleyicidir. Eğer normal bir günün ortasında yüzünüzü yağlı hissediyorsanız, parlıyorsa ve sürekli sivilce probleminiz varsa yağlı bir cilde sahipsinizdir. Ayrıca yağlı ciltlerde gözenekler geniştir ve gözle görülür durumdadır.Normal/ Karma ciltler genelde gün içinde ciltlerini rahat hissederler ancak burunda ve çene bölümünde (T bölgesi) parlaklık olur. Yüzdeki akne adet döngüsünün neresinde olduğunuza göre değişiklik gösterebilir. Eğer akne oluyorsa genelde ağız, çene ve alın çevresinde görülür. Gözenekler normal boyuttadır ve çıplak gözle kolaylıkla görünmez.


Kuru ciltlerde ise T bölgesi dışında gün içinde kuruluk hissedilir. Sivilce sorunu yoktur ancak ince çizgiler ve kırışıklıklarla erken karşılaşırlar. Gözenekler küçüktür.

Yaşlanmakta olan olgun ciltlerde ise tüm ciltte kuruluk görünür. Kırışıklıklar belirgindir. Gözeneklerde zaman zaman iltihaplar ve pembelikler görünür.
Esmerin Adı mı?


Cilt renginiz de cilt tipinizde belirleyici rol oynar. Cilt renginiz ne kadar açık renk olursa, kuru veya hassas ciltlere sahip olma şansınız o kadar artar.Daha açık ten tipleri ayrıca güneş yanığı ve çillere daha yatkındır. Genel olarak, daha koyu ten rengi yağlı tarafta biraz daha fazla olma eğiliminde olduğundan yaşlanma sürecinde daha az kırışır. Bunun istisnaları da var elbette. Genel olarak yağlı bir cildiniz varsa, kırışıklıkların görünür olması daha uzun sürer. Kuru cildiniz varsa, ince çizgiler daha erken ortaya çıkar.


Yaşam tarzı ve çevre etkisi


Yaşadığınız yeri bir süre önce değiştirdiyseniz cilt tipinizin değiştiğini şaşırarak görebilirsiniz. Çünkü içinde yaşadığınız iklim de cilt tipinizi etkiler. Eğer iklim çok nemli ise cildinizin kuru olma ihtimali azdır.


Yeterince uyuyamıyorsanız da cildiniz muhtemelen bunun bedelini ödüyordur. Genç yaşlardaysanız bunu fark etmeyebilirsiniz, ancak yaşlandıkça, yeterli kalitede uyku almadığınızda cildiniz bunu yüksek sesle söylemeye başlayacaktır.


Klinik Aromaterapist ve Esansiyel Yağ Terapisti Deanna Russel birçok sağlık sorununun cilt üzerinde yüzeye çıkarak size bir sorun olduğunun ipuçlarını verdiğini söylüyor. Bazı ilaçlar normalde sorunsuz bir cilde sahip olsanız bile aknelere neden olabieceği için cildimizin bize söylediklerine dikkat etmemizi öneren Russel cilt bakımı sadece bir güzellik rutini takip etmekten çok daha fazlası olduğunu genel olarak sağlığımızı yansıttığını vurguluyor. Uzmana göre şu anda ne tür bir cilde sahip olursak olalım vücudumuzun hücre hasarlarını onarma ve bağışıklık sisteminin düzgün çalışmasını sağlama yeteneği üzerinde doğrudan bir etkiye sahip olması nedeniyle, iyi yemek yeme ve uyku alışkanlıklarını sürdürmemizin de genç kalmakta önemli bir anahtar olduğunun altını çiziyor.


Kıssadan Hisse :


• Sadece cildinize değil tüm vücudunuza özen gösterin.

• Cilt tipinize özel doğal bileşenler kullanmak büyük bir fark yaratabilir.

• Benzersiz güzelliğinizi kabul edin ve onu sevin!

• Olabildiğince sade su için. ( hayır kahve sayılmaz)


Abone Olun

  • Instagram

2020 Haber Sahnesi : Her hakkı saklıdır.